Problematika hemoroidů je dnes více než aktuálním tématem. Podle odborníků pacientů trpících tímto problémem neustále narůstá. Na příčiny jejich vzniku a léčby jsem se zeptali MUDr. Petra Vávry, Ph.D., který se již více než 10 let věnuje koloproktologii ve Fakultní nemocnici v Ostravě i ve své soukromé ambulanci v Klimkovicích a ročně ošetří na 700 pacientů.

Zkuste stručně popsat, jaké jsou hlavní příčiny vzniku hemoroidů?

„Příčiny hemoroidů, nebo taky laicky řečeno hemeroidů, jsou v podstatě dvojí – jednak tzv. hereditární, nebo-li dědičné, které si přinášíme od svých rodičů a prarodičů, a pak především zevní příčiny, mezi které patří především způsob stravování, styl života, sportovní aktivity, obezita apod.“

Na základě dlouhodobého sledování, lze říci, že pacientů s těmito obtížemi přibývá či ubývá?

„Domnívám se, že pacientů s tímto onemocněním přibývá. Je to dáno jednak způsobem života a hemoroidální nemoc patří přeci jen mezi civilizační nemoci. Dá se tedy předpokládat, že tímto onemocněním bude trpět stále větší počet pacientů.“

Jak by se měl člověk chovat (žít), aby minimalizoval vznik hemoroidů?

„Odpověď souvisí s první otázkou – dědičnost si nikdo z nás nevybere, takže by se měl pacient zaměřit na příčiny zevní, tedy ty, které může změnit. Určitě redukce hmotnosti, dostatek pohybu, zdravá strava s množstvím celozrnného pečiva, ovoce a zeleniny a dostatek tekutin během dne – to jsou ty základní principy, které mohou vést k pravidelnému vyprazdňování a omezení potíží s hemoroidy.“

Jaká jsou stádia hemoroidů? Popište prosím i způsoby, jakými je řešena jejich léčba či odstranění.

„Stádia hemoroidů jsou čtyři a rozlišují se podle krvácení, výhřezu při stolici, nutnosti manuální repozice či komplikací. Léčba tohoto onemocnění je velice rozmanitá, což je na jednu stranu dobře, na druhou stranu to však ukazuje, že žádný ze způsobů není jedinečný, bezbolestný či paušální na všechna stadia. Můžeme obecně říci, že léčba je konzervativní, operační a tzv. semiinvazivní. A právě tuto léčbu doporučuji ve většině případů svým pacientům.“

Jak důležité je rozpoznat problém hemoroidů včas, jak se to poté odráží v následné léčbě?

„Právě stadium onemocnění je pro léčbu rozhodující. Já osobně nejsem zastáncem operační léčby, protože výsledky jsou mnohdy rozporuplné. Jak jsem již uvedl výše, doporučuji jednoznačně při hemoroidální nemoci semi-invazivní přístup, tedy v mém případě tzv. Barronovu ligaci. Jedná se o nasazení kroužků na nejvíce postižené uzly, kdy dojde k zaškrcení a během 1-2 týdnů samovolnému odchodu zaškrceného hemoroidu při stolici. Samozřejmě – čím dříve pacient přijde, tím (pro něho) lépe.“

Jakou roli hraje prevence v otázce vzniku hemoroidů, případně, jak nahlížíte na doplňky stravy, které jsou určeny k příznivému ovlivnění prostředí tlustého střeva a trávicího traktu?

„Ano, prevence hraje u hemoroidů zásadní roli a rovněž při léčbě je spolupráce pacienta nutná. Mnoho z pacientů pociťuje zlepšení již při dodržování určitého životního stylu, diety či jiných opatření, mezi které určitě patří i doplňky stravy k zajištění bezproblémové pasáže.“

Měl jste možnost seznámit se blíže se složením přípravku HEMOSTOP PROBIO? Jaký by byl Váš objektivní komentář k obsaženým účinným látkám a k jejich množství?

„Doplněk stravy HEMOSTOP mám možnost nabízet pacientům přibližně jeden rok a osvědčil se při dlouhodobém užívání společně s dietními opatřeními.“

Stáhnout celý článek v PDF