Dnes pokračuje 14. ročník dvoudenního Kongresu miniinvazivní chirurgie Ostrava, největšího kongresu zaměřeného na miniinvazivitu operačních přístupů v ČR, jehož hlavní organizátorem je FN Ostrava. Pozvání předsedy organizačního výboru doc. et. doc. MUDr. Petra Vávry, Ph.D., přednosty Chirurgické kliniky FN Ostrava, přijalo téměř 250 lékařů, sester a zdravotnických pracovníků z celé České republiky i ze Slovenska.

Kongres je rozdělen na lékařskou a sesterskou sekci. Lékařskou sekci tvoří téměř 40 přednášek lékařů z českých i slovenských nemocnic. „Jsem moc rád, že se nám tradiční podzimní akci nakonec podařilo zorganizovat a mohli jsme se s kolegy po dlouhé době setkat osobně. Mohu potvrdit, že přijeli všichni, které jsme oslovili,“ uvedl krátce před zahájením kongresu v Clarion Congress hotelu Ostrava docent Vávra a dodal, že nedílnou součástí kongresu je i představení nejmodernějších chirurgických nástrojů. „Jedna ze sekcí je zaměřena i na robotickou chirurgii, protože Fakultní nemocnice Ostrava má zájem pořídit operačního robota a je to jedna z možností, jak se s touto technikou blíže seznámit.“ Na slavnostním zahájení byl přítomen také ředitel FN Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA, který potvrdil, že miniinvazivita se všemi novými technologiemi má ve fakultní nemocnici zelenou.

V Ostravě vrcholí největší kongres miniinvazivní chirurgie v ČR

Sesterská sekce obsahovala 16 přednášek a byla rozdělena do tří bloků. „První dva se věnovaly výzkumu v ošetřovatelství a ošetřovatelské péči u pacientů s TaTME a u dalších chirurgických diagnóz. Poslední blok byl zaměřený na komunikaci s pacientem, která je velmi důležitou součástí léčby,“ uvedla Mgr. Hana Horelová, vrchní sestra Chirurgické kliniky FNO.

V Ostravě vrcholí největší kongres miniinvazivní chirurgie v ČR

První miniinvazivní operaci jsme ve fakultní nemocnici provedli 2. listopadu 1991 a velmi se tato metoda ujala. Brzy jsme touto cestou provedli řadu výkonů i na jiných orgánech. Mnohé z nich jako první v republice. A proto jsme se v roce 2004 rozhodli, že uděláme kongres,“ připomněl jeho zakladatel, emeritní přednosta Chirurgické kliniky FN Ostrava, doc. MUDr. Jan Dostalík, CSc.

Atmosféru kongresu přibližuje zajímavá videoreportáž:

V Ostravě vrcholí největší kongres miniinvazivní chirurgie v ČR

 

Stáhnout celý článek v PDF


Originál článek ze dne: 11.6.2021, https://www.fno.cz/novinky/v-ostrave-vrcholi-nejvetsi-kongres-miniinvazivni-chirurgie-v-cr