Hemoroidy – léčba Ostrava-Klimkovice

Hemoroidy (hemeroidy)

Hemoroidy jsou jedním ze základních problémů, kterým se věnuji ve své privátní koloproktologické ambulanci v Klimkovicích. Pacienti přicházejí do této ambulance většinou s typickými projevy onemocnění – krvácením z konečníku, svěděním, pálením či prolapsem (výhřezem) po stolici. Pacientům je nejprve doporučeno vyšetření konečníku – tzv. rektoskopie. Toto vyšetření se provádí po předchozí přípravě, ke které používáme 2 ampule přípravku Yal, který si pacient vyzvedne na recept v lékárně. Na základě rektoskopického vyšetření sdělíme pacientovi diagnózu – odlišit od hemoroidů musíme především nádory, rakovinu, ale i trhlinku (fissuru), záněty či polypy. Samotné hemoroidy (nesprávně laicky hemeroidy) jsou 4 stupňů a podle pokročilosti onemocnění je pacientovi nabídnuta léčba. V dnešní době preferuji jednoznačně konzervativní postup – úpravu životosprávy, změnu dietních opatření a semiinvazivní ambulantní zákrok. Tento zákrok, tzv. Barronovu ligaci (viz fotogalerii) provádíme u hemoroidálních uzlů I. až III. stupně. Jedná se o výkon ambulantní, nebolestivý, který je možno u velkých uzlů opakovat a v několika sezeních tak pacienta zbavit potíží i bez operačního zákroku. Po Barronově ligaci pacienti chodí zvykle do zaměstnání, nevyžadují pracovní neschopnost (viz poučení „REKTOSKOPIE“).

V případě, že je již onemocnění pokročilé a je spojeno s prolapsem (výhřezem), je pacient indikován k operačnímu řešení. Jako jeden z prvních lékařů v České republice jsem začal již v roce 1999 provádět tzv. operaci Longovou technikou. Jedná se o operaci s použitím stapleru, kdy je pacientovi na operačním sále a v celkové anestezii vyťata nadbytečná sliznice a vlastní hemoroidy se tak posouvají výše. Výsledkem je přerušení přítoku krve a zároveň se hemoroidy dostávají do své původní anatomické pozice. Tuto operaci zajišťuji a provádím pro své pacienty na Chirurgické klinice Fakultní nemocnice Ostrava (viz fotogalerie).

Na závěr bych chtěl ubezpečit své pacienty, že vyšetření i samotné léčení hemoroidů je nebolestivé. Rovněž tak případný stud není na místě, poněvadž během mé praxe jsme již ošetřili tisíce pacientů a rovněž tak ordinační hodiny i poloha Klimkovic na okraji Ostravy zajišťují maximální možnou diskrétnost.
Včasným vyšetřením zabráníte eventuálnímu opomenutí při možném krvácení z jiných příčin. Rovněž tak léčení je ve včasných stadiích hemoroidů daleko jednodušší než při pokročilém onemocnění.

MUDr. Petr Vávra, Ph.D.

Hemoroidy – příznaky

Slovo hemoroidy v překladu označuje tekoucí krev (z řeckého haima = krev, rhein = téci). Nejčastějším příznakem této nemoci je tedy krvácení . Nacházíme světlou krev na povrchu stolice, která s ní není promíchána, v množství od stop na toaletním papíru po „jezírko“ v záchodové míse. Krvácení je téměř vždy spojeno právě s vyprazdňováním. Při častém a větším krvácení se může objevit až chudokrevnost.

Při déletrvajícím průběhu dochází ke zvětšování hemoroidů, které pak lze nahmatat kolem konečníku jako elastické „výrůstky“ různé velikosti, někdy na pohmat bolestivé. Zpočátku je možno je zasunout zpět do řitního kanálu. Později zůstávají vyhřezlé trvale. Poté se mohou vyskytovat další příznaky, jako je odchod hlenu na povrchu stolice, špinění spodního prádla nebo podráždění kůže kolem konečníku. Bolest není pro toto onemocnění typická. Bývá až při větším rozsahu nebo při trombóze (ucpání sraženou krví) žilního uzlu.

 

Hemoroidy – příčina

Hemoroidy (nesprávně hemeroidy) – onemocnění hemoroidální pleteně vzniká z různých příčin. Nejčastěji příčinou je však tlačení na stolici vsedě. Tlakem dochází ke zvyšování žilního tlaku, zvětšení a zduření pleteně a následně může dojít ke krvácení nebo k výhřezu cévní pleteně, kryté střevní sliznicí, před řitní otvor. Tam si lze pak vyhřezlý „hemoroid“ nahmatat. Ostatní příčiny působí podobným způsobem. Jedná se o chronickou zácpu, těhotenství, obezitu, strava s nízkým příjmem vlákniny atd.

 

Hemoroidy – první pomoc

Naleznete-li při stolici malé množství krve v záchodové míse, nepropadejte panice. V drtivé většině případů se jedná o krvácející hemoroidy. Ty ani nemusí být vidět, pokud si prohlédnete konečník (např. zrcátkem). Pokud nekrvácíte stále a množství krve není extrémně velké, tak k lékaři akutně nemusíte. Krvácení spontánně ustane. K lékaři můžete jít až druhý den .

Někdy můžete kolem konečníku nahmatat, případně vidět, více či méně bolestivé uzlíky , které jsou většinou měkké a jdou zastrčit zpět do řitního otvoru. Pokud je tento uzlíky nafouklý zduřelý a na dotyk výrazněji citlivý až bolestivý, jedná se zřejmě o trobózu (ucpání) žíly. To už je stav, který se můžete pokusit zvládnout sami, někdy vás to ale k lékaři jít donutí.

Návštěvu lékaře však neodkládejte. Ne každé krvácení po stolici nebo jiné potíže s konečníkem jsou hemoroidy. Může se jednat i o něco vážnějšího, což Vy jako laik neodlišíte.

 

U lékaře – vyšetření na hemoroidy

Jak lze vyšetření diagnostikovat? Bez toho, že na lékaře „vystrčíte zadek“ to nejde. Věřte však, že lékaři jsou na to zvyklí a přistupují k tomuto onemocnění stejně profesionálně , jako k angíně nebo zlomenině. Každý lékař, ke kterému přijdete s krvácením z konečníku či jiným problémem konečníku se týkajícím, by měl vyšetřit váš konečník nejen pohledem, ale i prstem. Není to bolestivé vyšetření. Samozřejmým požadavkem za vaší strany v dnešní době, je provádět toto vyšetření s ohledem na vaše soukromí a váš pocit intimity. Pokud po těchto vyšetřeních není diagnóza zjevná, měl by vás lékař vyšetřit anoskopem nebo rektoskopem . Jsou to trubičky z plastu nebo kovu po zasunutí do konečníku umožní jeho vyšetření. Případné ložisko či zánět, který by byl příčinou krvácení, odhalí také kolonoskopie, která umožní lékaři prohlédnout celou oblast tlustého střeva.

Bohužel krvácení do stolice jako takové může znamenat i vážnější onemocnění. Není tedy možno krvácení z konečníku podceňovat a bez bližšího vyšetření svést toto krvácení na hemoroidy. Každé krvácení do stolice musí být vyšetřeno lékařem! Riziko promeškání možnosti včasné diagnozy nádorového onemocnění tlustého střeva je se stoupajícím věkem vysoké.

Pokud vám lékař po vylíčení Vašich potíží odpoví „to jsou hemoroidy“, aniž by vás vyšetřil, tak zbystřete. Vyšetřit by vás měl. Musí totiž vyloučit jiná onemocnění s podobnými příznaky. Těmito onemocněními jsou např. výchlipky (divertikly) tlustého střeva, nádory tlustého střeva a konečníku , nárůstky (polypy) střevní sliznice, nárůstky kůže konečníku (kondylomata, kožní nádory), řitní trhlina, nespecifický střevní zánět (ulcerózní kolitida) apod.

 

Co neovlivníte aneb jak nemít hemoroidy

Nebo lépe – co ovlivnit můžete. Velmi důležité je pravidelné každodenní vyprazdňování. Podpoří ho dostatečný příjem tekutin, nejméně 2 litry denně a větší zastoupení vlákniny v potravě. Pokud chcete vyvolat po ránu defekační reflex, zkuste vypít sklenici vlažné vody. Používání projímadel omezte jen na nejnutnější případy. Důležitý je také pravidelný pohyb turistika, plavání, cvičení. Naopak sport, který vyžaduje dlouhé setrvání vsedě, jako je cyklistika, vhodný není. A nakonec se vyhýbejte jídlům, která mohou podráždit, jako jsou kořeněná jídla, alkohol a nadměrné množství kávy.

 

Co dělat při podezření na hemoroidy?

Co delat pri podezdreni na hemoroidy (PDF ke stažení) – se souhlasem mého přítele MUDr. J. Korbičky, Ph.D.

Kontaktní informace

Chirurgická a koloproktologická ambulance
Lidická 19, Ostrava – Klimkovice

Po. 16 – 20 hod.
Čt. 16 – 20 hod.

Mobil: 737 550 050 (pondělí po 16. hodině)
E-mail: petrvavra@yahoo.co.uk